Elfům odjakživa připadala krajina Lél-Nádau nádherná, proto ji také kdysi zabrali. Ostatně, taková ta zem opravdu je… Od chvíle, kdy přišli první elfové a usídlili se tu, uplynula už spousta let. Přesto se sem po celou tu dobu žádná větší skupina příslušníků jiného národa nedostala. Ne, že by to nikdo nezkusil, ale elfové si své vlasti cení opravdu nade vše a jsou si příliš dobře vědomi, co by se stalo, kdyby do ní pustili víc než jen hrstku cizinců naráz. Lidé si dělají zálusk na panenskou, dosud pluhem nepoznamenanou a tedy zajisté velmi úrodnou půdu, ze které se ale k nebi vypínají elfské stromy. S těmi by si lidé ovšem také poradili, dřeva na topení a na stavbu korábů pro plavby do dalekých krajů není přece nikdy dost. Trpaslíci zase touží po nerostných pokladech, skrytých hluboko pod hlínou v kamenní hor Lél-Nádau. Své kopce už rozryli až k zemskému jádru. Div se jim nebortí klenby těch jejich podzemních měst na hlavy. Elfové přece nemohou dopustit, aby to stejné udělali i v jejich čarokrásných horách! A skřeti? Těm zase chutná elfí krev.
Je tedy pravda, že elfové mají skutečně mnoho důvodů, proč si bedlivě hlídat své hranice a dohlížet na chování všech cizích návštěvníků ve své zemi. A i když se k okolním národům nechovají zrovna přátelsky, žijís nimi v míru. Ostražitém míru.
Dávají pozor na vše co cizinci na jejich území provádí i kudy chodí. Někdy, když se cizinec chová proti pravidlům Harmonie Lél-Nádau, přikročí stráže k razantnímu řešení. Jedině tak se podle nich dá zabránit ohrožení jejich vlasti. Razantním řešením není samozřejmě nic jiného než šíp v srdci. Jen málokdy berou elfové zajatce, ale i to se stává. O smrti a životě provinilců tu rozhodují moudří Pánové v lesních baštách a strážních věžích, elita cti a rozumu elfího národa. A ti vždy soudí spravedlivě.
K jednomu z těchto pánů, Lukahejovi, právě přichází s hlášením jeden z mnoha jeho hraničářů, strážců bezpečí v zemi, kteří jsou se svými luky pro cizince právě onou umravňující hrozbou a jejichž hněv mohou případní zločinci pocítit na vlastní kůži.
* * *
„ Buďte zdráv, Pane Lukaheji. Rád vás vidím.“
„ Buď zdráv i ty, Dylokave, jak je v lese?“
„ V našem lese, pane, v Lél-Nádau, je přece vždy nádherné žít!“
„ Jak také jinak… Přicházíš dřív, než bys podle plánů musel. Děje se něco?“
„ Ano, Pane Lukaheji. Směrem k Močálu prochází naším lesem pár trpaslíků a jeden z nich… no, nevypadá úplně v pořádku. Nejsme si jistí, co s ním, proto jsem přišel… “
„ Nevypadá v pořádku, říkáš? Toto slovní spojení má spoustu různých významů! Je zraněný, nebo je nemocný, nebo prostě má jen zlodějský obličej? V jakém smyslu jsi to tedy mínil?“
„ Je nemocný, Pane, jsou na něm patrné příznaky nějaké nemoci… Mají naspěch, ale přesto si zachovávají ostražitost, proto se nám zatím nepodařilo dostat se k nim tak blízko, abychom slyšeli, o čem si povídají. Podle jejich chování a výrazů je ovšem jasné, že naše domněnka je správná.“
„ Podle chování a výrazů? To je málo na přesnou diagnózu…“
„ Jistě, Pane, to víme. A právě kvůli tomu jsme je začali sledovat pozorněji a naše podezření se potvrzuje. Je to na něm čím dál znatelnější, Pane, nemoc se rychle zhoršuje! Velký trpaslík je pravděpodobně obchodník Ebres, už přes náš les předtím párkrát procházel, ovšem vždy jen on sám, bez doprovodu; ten zatím vypadá zdravě. S ním jde ale ještě ten malý, nemá ani pořádný plnovous, a u toho jsme zpozorovali nákazu. Má nezdravou barvu- promiňte, Pane, ale ještě jsem neviděl nikoho, kdo by tak rychle měnil barvy v obličeji. Přes bílou, rudou, fialovou až po zelenou. Pak také chodí moc toporně, i na trpaslíka, a jeho nohy se ohýbají stále strnuleji a strnuleji. Jdou teprve dva dny a pravidelně odpočívají, únavou to tedy není, trpaslíci vydrží dlouho na pochodu. Než jsem odešel podat vám hlášení, ten trpaslík se už sotva vlekl.“
„ Upřímně řečeno, Dylokave, tebou popsané příznaky mi připomínají spíš zaražené větry než nějakou skutečně nakažlivou nemoc. Ale opatrnosti není nikdy nazbyt, jedná-li se o bezpečí našeho národa a naší země… Ateaud a Jetrona půjdou s tebou a pomohou vám. Předpokládám, že Yprua je stále sleduje?“
„ Jistě, Pane, dává pozor. Kdyby se cokoliv dělo, dal by nám vědět.“
„ Zatím nedal… No, zkuste trpaslíkům nabídnout pomoc a odvést je k Vahuanovi, do jeho chaty, ten bude vědět, jaká nemoc toho chudáka postihla a uzdraví ho. Když ne, máte mé požehnání k jejich odstranění. Ale šetrně!...“
„ Odstranit je do bažiny bude stačit?“
„ Prvně je spálíte. Ale, opakuji, jen pokud nebude možné je uzdravit. Zdravými by bylo, můj příteli, škoda znečišťovat ten svěží vzdoušek, nemyslíš?“
„ Váš smysl pro humor, Pane…“
„ Není zcela v pořádku, já vím… Až jim budete nabízet pomoc, nemusíte přitom žádného z nich líbat ani si s nimi třást rukou a ta nemoc určitě není přenášena prostým pohledem, takže nákazy se bát nemusíte. Když odmítnou dobrovolnou návštěvu u Vahuuna, nechte je jít až k močálu a naznačte jim, že v našem lese už nejsou vítáni. Kdyby se přece jen pokusili vrátit se, zastřelte je. Bude to zbytečná smrt, ale nemůžeme jim dovolit ohrožovat bezpečí Lél-Nádau!“
„ Souhlasím s vámi, Pane. Vaše rozkazy budou splněny, pro krásu lesa!“
„ Hodně štěstí, příteli Dyvolaku.“
Lukahej osaměl ve své malé knihovně a těkajíc očima po hřbetech knih, četl si jejich názvy. Některé svazky mu svými jmény vyvolávaly na rtech trpký úsměv a trochu lítostivý výraz v očích. Cestopis „Z trpasličích hor“, tragédie „Tvrdohlavost“, balada „Slepá zhouba“ a epická báseň „Píseň mého luku“. Nakonec si našel největší z knih své sbírky- kroniku „Hlásky Lukahejovy“. Tu sundal z police, vyhrazené pouze pro její objemné a ctihodné tělo, na svém pracovním stole ji rozevřel a nalistoval poslední popsanou stránku. Písmena na ní se trochu rozmazala, když před chvílí knihu narychlo zavíral kvůli nenadálému příchodu jeho hraničáře. Otevřel kalamář a sháněl se po peru, které někam odfoukl průvan. Našel jej a s povzdechem začal psát: „ 24. července 2235, dnes se toho děje opravdu hodně. Další nemilá událost přichází…“ Zatímco zapisoval hlášení o trpaslícíh, pod okny jeho pracovny procházeli Ateaud, Jetrona a Dyvolak. Smáli se nějaké veselé události, které se, ač Lukahej psal do kroniky něco jiného, také stávaly a to dokonce častěji, než ty neveselé. Oč však byly pohromy vzácnější, s o to větší razancí pak vtrhávaly do poklidného nesmrtelného života elfů. Tři hraničáři prošli branou a za chvíli jejich postavy dokonale splynuly se svěží nádhernou lesa.
_________________ Alive again!
|